Asset Publisher Asset Publisher

Szepietowskie Targi Leśne „Las i my”

10-11 października br. odbyły się III Targi Leśne ”Las i My” na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Trzeba przyznać, że nasze Targi mają spore grono sympatyków z całego kraju. Pomimo mroźnej pogody frekwencja dopisała. Zadowoleni byli wystawcy, zwiedzający i kupujący, bo atrakcji nie brakowało.

W tym roku Targi przebiegały pod hasłem „Las miejscem wypoczynku". Pod tym tytułem odbyła się pierwszego dnia Targów Konferencja naukowa. Uczestniczyło w niej prawie 100 osób, reprezentujących organizatorów turystyki i rekreacji z regionu Podlasia.  Zaprezentowano takie tematy jak:„ Możliwości uprawiania surwiwalu na terenie Lasów Państwowych" – Przemysław Płoskonka, „Geocaching – jako nowoczesna forma turystyki" - Stowarzyszenie Geocaching Polska, Jan Raczyński, „Pożytki z lasu" - Mirosław Angielczyk „Dary Natury", „Biegi na orientację na przykładzie Zielonego Punktu Kontrolnego"  - Włodzimierz Protasiewicz RDLP Białystok oraz „Innowacyjność w ofercie wypoczynku w gospodarstwie agroturystycznym"- Joanna Czarkowska PODR w Szepietowie.

Targi Leśne były jedyną okazją do zapoznania się z technologiami związanymi z branżą leśną. Swoją ofertę zaprezentowało 11 wystawców, m in.: MHS/Serwis Wilkowo, Jar – Drew Ostra Góra, Wood- Mizer Koło, Hydrofast Białystok, Hydrog Białystok, Delta Optical Nowe Osiny, Graco Warszawa, Zasław Andrychów, Junkkari Polska Kutno, OTL Jarocin. Doceniając zaangażowanie w obsłudze zwiedzających oraz zakres prezentacji technologii leśnych, organizatorzy przyznali Hit Targów Leśnych pn. „Zajączki z leśnej łączki": nagrodę główną firmie Hydrofast Białystok oraz wyróżnienia firmom: Jar-Drew Ostra Góra i Hydrog Białystok.

Równocześnie na terenach wystawowych można było obejrzeć pracę maszyn wielooperacyjnych typu Harwester, Forwader i Skider, w specjalnie w tym celu przygotowanym "lesie". Pokazy przygotowała Firma Bóbr we współpracy z Zakładem Transportu i Spedycji Leśnej z Giżycka.  ORWLP w Bedoniu prezentowało przerzynkę kłody pod naprężeniem, budowę i zasady obsługi pilarek oraz techniki udzielania pierwszej pomocy. Sztukę przetrwania w lesie promowało Stowarzyszenie Polskiej Szkoły Surwiwalu. KP Policji w Wysokim Mazowieckiem przygotowała symulator, dzięki któremu można było „na własnej skórze" przekonać się o faktycznej sile zderzenia pojazdów. Do udziału w grach i zabawach leśnych zapraszali leśnicy z LKP: „Puszcza Knyszyńska", „Puszcza Białowieska" i „Lasy Mazurskie" oraz Nadleśnictwa Rudka i Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej.  Ofertę szkółek leśnych zaprezentowały Nadleśnictwa: Rudka, Bielsk, Łomża i Suwałki. Jak co roku były pokazy: sztuki kaletniczej, artystycznego rzeźbienia pilarką,  sokolnictwa i wiele innych. A jak turystyka to i trochę sportu – z pokazem debiutowało Podlaskie Centrum Sportów Siłowych. O tegoroczną oprawę artystyczną Targów zadbał Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Ełk.

Targi Leśne odbywały się jednocześnie z Jesiennymi Targami Ogrodniczymi. „Bo las jest jak ogród, wymaga takiej samej pielęgnacji. Obie imprezy łączy troska nie tylko o rośliny ale i całą otaczającą nas przyrodę"- powiedział M. Masłowski,  z-ca dyrektora RDLP w Białymstoku w trakcie podsumowania Targów.

Organizatorzy Targów: PODR w Szepietowie, RDLP w Białymstoku oraz Nadleśnictwo Rudka – są przekonani, że impreza nie tylko spełniła oczekiwania handlowców, ale stworzyła również warunki do wymiany poglądów miedzy przedsiębiorcami reprezentującymi różne branże, m in.: rolniczą, ogrodniczą, turystyczną oraz leśną i drzewną.

           III Targi Leśne „Las i my" odbywały się pod patronatem: Ministra Środowiska, Dyrektora Generalnego LP, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz CILP.