Rozpoczęto sadzenie w lasach
Lasy Państwowe każdego roku sadzą ok. 500 mln drzew, to oznacza, że w ciągu minuty jest posadzonych ich aż tysiąc.
Dzięki temu lasów w Polsce przybywa. Lesistość w Polsce wynosi obecnie ok. 30 proc., a tuż po II wojnie światowej wynosiła niespełna 21 proc. Pod względem powierzchni lasów (9215 tys. ha) Polska znajduje się na 6. miejscu, natomiast pod względem wielkości zasobów drzewnych (2491 mln m3) na 4. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.
W polskich lasach systematycznie zwiększa się również udział innych gatunków niż sosna, głównie liściastych. Leśnicy odchodzą od monokultur, to oznacza, że dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego siedliska.
Dzięki temu udział drzewostanów liściastych od czasów zakończenia II wojny światowej zwiększył się z 13 proc. do 24 proc. Coraz częściej są sadzone dęby, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.
Zgodnie z ustawą o lasach, obowiązkiem leśników i każdego właściciela lasu jest odnowienie lasu w miejscu, w którym został on wycięty. Ustawa na ponowne posadzenie roślinności przewiduje okres pięciu lat. Sadzenie lasu tam, gdzie rósł wcześniej to odnowienie. Jeśli jakiś teren (np. łąka lub pastwisko, nieużytek) nie nadaje się już do uprawy, często sadzi się tam las. Sadzenie lasu tam gdzie go wcześniej nie było to zalesienie.
W tym roku w Nadleśnictwie Rudka powierzchnia odnowień wyniesie 98,25 ha. W większości będą to odnowienia rębni złożonych 85,40 ha, odnowienia zrębów zupełnych 8,89 ha oraz odnowienia luk powstałych w wyniku działalności czynników abiotycznych, głównie silnych wiatrów na powierzchni 3,96 ha. Głównym gatunkiem odnowieniowym na powierzchniach zrębowych jest dąb szypułkowy (Quercus robur L.) w ilości 229 tys. szt., następnie sosna zwyczajna (Pinus sylvestris L.) 80 tys. szt., olcha czarna (Alnus glutinosa Gaertn.) 42 tys. szt., lipa drobnolistna (Tilia cordata Mill.) 40 tys. szt., świerk pospolity (Picea abies (L.) Karst.) 32 tys. szt. oraz w mniejszych ilościach klon zwyczajny (Acer platanoides L.), grab pospolity (Carpinus betulus L.), brzoza brodawkowata (Betula pendula Roth) oraz wiąz szypułkowy (Ulmus laevis L.).
Sadzonki, które już wkrótce pojawią się w lesie pochodzą ze szkółek leśnych. W Nadleśnictwie Rudka, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, połączonych z wiedzą i wieloletnią praktyką, można wyprodukować rocznie około 2 milinów dobrych jakościowo sadzonek.
Przed posadzeniem młode drzewka są przewożone na powierzchnię przeznaczoną do odnowienia. Tam trafiają do dołów, które są przykryte gałęziami świerkowymi lub innym materiałem zapobiegającym przenikaniu promieni słonecznych. Korzenie sadzonek są delikatne i trzeba je chronić przed wysuszeniem.
W zależności od wieku, gatunku i sposobu przygotowania gleby są stosowane różne techniki sadzenia. Najmniejsze sadzonki „trafiają” w szparę wykonaną przy użyciu kostura, te większe i starsze do jamki czy dołka przygotowanego przy użyciu szpadla. Najważniejsze, aby wykonać otwór o odpowiedniej głębokości, tak by zmieścił się cały system korzeniowy i udeptać ziemie wokół sadzonki. Należy przy tym uważać, aby żaden korzeń nie został zawinięty do góry, bo to spowoduje obumarcie sadzonki w ciągu 2 lat.
Okres sadzenia to wielkie święto nie tylko dla leśników, ale też dla osób związanych z lasem i przyrodą. Wiele nadleśnictw organizuje wiosenne akcje sadzenia lasu. Można to sprawdzić w lokalnym nadleśnictwie i wspólnie z leśnikami posadzić kolejne pokolenie lasu.
W Nadleśnictwie Rudka wspólne sadzenie lasu odbędzie się już w najbliższy piątek w Leśnictwie Trzeciny (okolice Wysokiego Mazowieckiego), do którego wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.