Lista aktualności Lista aktualności

Warsztaty kulinarne z produktami z runa leśnego

29 listopada br. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudce zostały zrealizowane ,,Warsztaty kulinarne z produktami z runa leśnego" promujące żywność pochodzenia leśnego przeprowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wojen Pietrasz.

Warsztaty były zorganizowane w ramach ogólnopolskiego konkursu Lasów Państwowych „Natura od kuchni” skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich, którego KGW z Wojen Pietrasz jest laureatem.

            Cele projektu to promocja Lasów Państwowych oraz promocja zdrowej żywności pochodzenia leśnego. Produkty pochodzenia leśnego, roślinne czy  zwierzęce to najlepszej jakości naturalna żywność, otrzymywana bez nawożenia, środków ochrony roślin oraz sztucznych pasz. Panie z KGW w Wojnach Pietraszach przygotowały mnóstwo leśnych smakołyków podczas warsztatów kulinarnych w grupach z dziećmi, uczniami, nauczycielami, pracownikami szkoły, rodzicami i mieszkańcami gminy Rudka. Następnie zaprezentowały je na podsumowaniu wydarzenia. Frekwencja dopisała, gdyż licznie przybyli mieszkańcy Rudki i okolic m.in.: nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce, pracownicy Urzędu Gminy w Rudce oraz przedstawiciele KGW ,,Róża” w Rudce. 

Kiermasz rozpoczął się sygnałem myśliwskim „Powitanie”, po którym głos zabrała gospodarz miejsca, Pani Dyrektor Monika Godlewska, witając wszystkich tak licznie przybyłych gości. Następnie Pan Nadleśniczy — Tadeusz Zawistowski, omówił temat organizowanego konkursu ,,Natura od kuchni” oraz projektu ,,Zdrowa żywność z polskich lasów” i nowo otwartego sklepu w Białymstoku: ,,Dobre z lasu”, w którym możemy nabyć żywność najwyższej jakości stworzoną na bazie naturalnych składników. Później pracownik Nadleśnictwa Rudka Pan Błażej Safaryn wygłosił bardzo ciekawy wykład o zdrowej żywności,  rozpoznawaniu grzybów leśnych i tropów zwierząt, a także zaprezentował sygnały myśliwskie grane podczas polowań zbiorowych.

Nadleśnictwo Rudka, jako partner projektu, chcąc umilić czas uczestnikom warsztatów, przygotowało konkurs, który polegał na udzieleniu właściwej odpowiedzi na temat wiadomości dotyczących lasów i zakresu leśnictwa. Nagrodami były przewodniki turystyczne. Dodatkowo można było zapoznać się z publikacjami na temat lasów i otrzymać ulotki promujące Lasy Państwowe.

Uczestnicy próbowali zupy grzybowej, pierogów z grzybami i kapustą, pierogów z jagodami. Niektórzy po raz pierwszy skosztowali kiełbasy z dzika, pieczeni z sarny, pasztetu z dziczyzny. Pojawił się też tort w kształcie pnia drzewa, słodkie jeże, różnego rodzaju ciasta, galaretki i przekąski z żurawiną, jagodami, malinami i innymi darami lasu. Degustację umilały leśne gry i zabawy zorganizowane przez pszczołę z zaprzyjaźnionej szkoły oraz piosenki o lesie w wykonaniu Pana Wojciecha Ostrowskiego.

Warsztaty kulinarne były bardzo ważnym elementem integrowania lokalnej społeczności. Stworzyły też możliwości promocji produktów pochodzących z lasów, a tym samym promocji Lasów Państwowych.