Lista aktualności Lista aktualności

Szepietowskie Targi Leśne

Już po raz piąty Targi Leśne „Las i My” odbyły się na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Tegoroczne targi odwiedziło kilka tysięcy mieszkańców Podlasia.

Podczas dwudniowych targów (7-8 października) zaprezentowano oferty maszyn i technologii przemysłu leśnego oraz drzewnego dla odbiorców z Polski północno-wschodniej. W tym roku swoją ofertę pokazało 10 firm, a wśród nich byli już stali uczestnicy imprezy, np. Junkkari Kutno, Hydrofast Białystok, Hydrog Białystok, Jar-drew Korycin, Agromet-Motoimport czy Graco Płochocin. Tradycyjnie wybrano Hit Targów Leśnych, laureatem została firma Hydrog z Białegostoku, za nowatorskie rozwiązania w transporcie i załadunku surowca drzewnego.

Aktualne wyniki badań i technologii leśnych zaprezentowali: Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Ośrodek Rozwojowo-Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu. Na terenach wystawowych można było obejrzeć pracę maszyn wielooperacyjnych typu forwader i harwester. Pokazy przygotował Zakład Transportu i Spedycji Leśnej z Giżycka.

Natomiast umiejętności niezbędne w pracy pilarzy zaprezentowali uczestnicy Turnieju „O srebrną siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka”. Najlepszym pilarzem został Mirosław Siegień z Zakładu Usług Leśnych „Rudosław”. Dodatkową konkurencją była sztafeta drwali, którą wygrał Mieczysław Zalewski z ZUL „Puchalski”. Szczególne zainteresowanie zwiedzających wzbudził widowiskowy pokaz umiejętności posługiwania się pilarką spalinową Walerego Durowicza - aktualnego Mistrza Świata Drwali.

Tegorocznej imprezie tradycyjnie towarzyszyła konferencja pn. „Usługi leśne w lasach prywatnych" – z udziałem właścicieli lasów, przedstawicieli Zakładów Usług Leśnych, przedstawicieli środowisk naukowych, leśników, władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz lokalnej ludności. Z referatami wystąpili m.in. Kazimierz Antowski – reprezentujący Polski Związek Zrzeszeń Leśnych oraz Podlaskie Stowarzyszenie Właścicieli Lasów Prywatnych, Rafał Jajor – redaktor naczelny Gazety Leśnej oraz Piotr Gołos z Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Podczas dyskusji uczestnicy omówili najważniejsze problemy i ograniczenia świadczenia usług leśnych w lasach prywatnych, do których należą: duże rozdrobnienie, brak planów urządzania lasów, brak środków finansowych w starostwach oraz brak spójnego i systemowego doradztwa dla właścicieli lasów.

W ramach targów odbyły się też pokazy i warsztaty inspirowane lasem: artystycznego rzeźbienia w drewnie, bartnictwa, sokolnictwa, wabienia zwierząt, pokazy szkoły surviwalu i udzielania pierwszej pomocy w wypadkach przy pracach leśnych. Także podczas targów został przygotowany pokaz kulinarny Grzegorza Russaka, dotyczący promocji zdrowej żywności pochodzącej z polskich lasów. Nadleśnictwa wchodzące w skład trzech leśnych kompleksów promocyjnych - Puszcza Białowieska, Lasy Mazurskie i Puszcza Knyszyńska - przygotowały konkursy o tematyce leśnej. Bogatą ofertę sadzonek drzew i krzewów oferowały Nadleśnictwo Łomża, Suwałki, Bielsk i Rudka. Dużą uwagę publiczności przyciągnął również koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Krynki.

Targi, jak wyjaśniają organizatorzy, to spotkanie ludzi o podobnych zainteresowaniach, nie tyle szukających produktu, ile inspiracji i dostępu do wiedzy o trendach i nowościach. I być może jeszcze na tych szepietowskich Targach Leśnych nie zawarto dużych kontraktów biznesowych, ale stworzono warunki do poszukiwania zupełnie nowych odbiorców, świadomych potrzeb i zmian zachodzących w gospodarce leśnej.

Spotkanie odbyło się pod patronatem: Ministra Środowiska, Dyrektora Generalnego LP, Wojewody Podlaskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego. Organizatorami V Targów „Las i My” byli PODR w Szepietowie, RDLP w Białymstoku oraz Nadleśnictwo Rudka.