Lista aktualności Lista aktualności

powitanie lata u ossolińskich

W niedzielę 9 czerwca, przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce odbył się festyn „Powitanie Lata u Ossolińskich”.

W otoczeniu Pałacu Ossolińskich (drugiego pod względem świetności na Podlasiu, po Pałacu Branickich), Nadleśnictwo Rudka włączyło się w organizację festynu, akcentując obchody 100-lecia Lasów Państwowych. Z tej okazji opowiedzieliśmy ze sceny historię tworzenia  naszej organizacji i zaprosiliśmy na film „Loret – Leśnik z charakterem”, który opowiada o historii pierwszego Dyrektora Naczelnego, jednej z głównych postaci w tworzeniu Lasów Państwowych. Przed projekcją filmu w Sali konferencyjnej przybliżyliśmy życiorys Adama Loreta.

Kolejnym leśnym punktem programu był konkurs „wiedzy o lesie”, w którym to uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat ekologii, gospodarki leśnej, łowiectwa oraz ochrony przyrody. Do wygrania były bardzo cenne nagrody: rower, lornetka oraz nóż myśliwski z grawerem 100-lecia LP. Ci którym nie udało się wygrać nie odeszli z niczym – jako nagrody pocieszenia wręczono nożyki grzybiarza i drobne gadżety.

Nadleśnictwo przygotowało także namiot edukacyjny, gdzie można było uzyskać fachowe porady, m. in. na temat gospodarki w lasach prywatnych. Można było też skosztować potraw przygotowanych z produktów pochodzenia leśnego. Na odwiedzających czekał przepyszny gulasz myśliwski oraz gama wędlin z dziczyzny. Jednym z celów wydarzenia było promowanie naturalnej, ekologicznej i zdrowej żywności pochodzącej z polskich lasów. Zrealizowano to dzięki wprowadzeniu na rynek polski marki „Dobre z Lasu” dającej gwarancję, że żywność, którą mamy w dłoni, jest zdrowa i smaczna. Marka „Dobre z Lasu” korzysta z produktów pochodzących jedynie z lokalnych źródeł, wspierając przy tym niszowy rynek przetwórstwa leśnych produktów niedrzewnych, przy zachowaniu wysokich standardów jakości. To także symbol gospodarowania zasobami przyrody w sposób zrównoważony i zgodny z misją Lasów Państwowych oraz oparty na zasadzie równomiernego zaspokajania potrzeb obu współzależnych od siebie stron – lasu i ludzi. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, można było sprawdzić znajomość gatunków drzew oraz zwierząt.

Dopisała zarówno pogoda jak i uczestnicy, którzy licznie przybyli na tegoroczną imprezę. Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie. Na dzieci czekały konkursy, gry i zabawy. Na scenie odbywały się występy artystyczne. Nie zabrakło także atrakcji kulinarnych w ramach konkursu o „Złoty półmisek”  Kół Gospodyń Wiejskich z regionu. Na odwiedzających czekały piknikowe przekąski i regionalne jadło. Liczne stoiska wyrobów regionalnych oraz instytucji działających w regionie przyciągnęły rzeszę zwiedzających. Dziękujemy serdecznie współorganizatorom festynu: ZS CKR im K. Kluka w Rudce oraz Gminie Rudka za wzorową współpracę.